EVM Nedir?

SorularEVM Nedir?
AvatarMisafir Staff sordu 3 yıl önce
1 Cevaplar
KriptoSohbetiKriptoSohbeti Staff cevaplandı 3 yıl önce

EVM aslında Ethereum Virtual Machine kelimelerinin kısaltılmış halidir. Yani Ethereum Sanal Makinesi demektir.

Ethereum blokzinciri, kendisini geliştirmeye adamış bir ekibe sahip ilk blok zinciri sistemi olarak kabul edilmektedir. Web sitesine göre Ethereum, akıllı sözleşmeler (smart contract) yürütmekle ilgilenen ve merkezi olmayan bir platformdur.

Vitalik Buterin tarafından kurulan Ethereum projesi, Bitcoin hakkında bildiklerimizi yeni bir seviyeye taşıyan bir blok zinciri girişimiydi. Ethereum Blockchain ile Bitcoin arasındaki temel farklardan birisi, diğer projelerin Ethereum’un üstüne coin çıkarmasına izin vermesidir. Bu yeni token’lar, her ne kadar bir dereceye kadar bağımsız olsalar da, Ethereum’un kripto para birimi olan Ether’e de bağlıdır.

Ancak diğer blok zincirlerinde olduğu gibi, Ethereum da dünya çapında yüzlerce sunucu arasında dağıtılan çok düğümlü (node) bir sistem kullanır. Güvenliği sağlamak için yazılımı bilgisayarlarında çalışır durumda tutuyorlar. Ethereum protokolüne katılan her düğüm, yazılımı kendi bilgisayarında çalıştırır. Bu geniş, merkezi olmayan bilgisayar ağı, genellikle Ethereum Sanal Makinesi (EVM) olarak adlandırılan şeydir.

Ethereum Sanal Makinesi, bir makineyi veya hatta tüm ağı kapatmayı ve bunları tamamen erişilemez hale getirmeyi amaçlayan kötü niyetli eylemler olan hizmet reddi saldırılarını (DDoS) önleyerek kullanıcıları için güvenliği garanti eder. EVM’nin diğer bir işlevi de Ethereum programlama dilinin oluşturduğu şifreleri çözmesi ve herhangi bir müdahale durumu olmadan iletişimin sağlanabilmesini sağlamasıdır.