Binance.cc Güvenilir mi? (Binance'e mi ait)

SorularBinance.cc Güvenilir mi? (Binance'e mi ait)
KriptoSohbetiKriptoSohbeti Staff sordu 3 yıl önce
1 Cevaplar
KriptoSohbetiKriptoSohbeti Staff cevaplandı 3 yıl önce

Binance kripto para alım ve satım platformu’nun klasik web site adresi Binance.com ‘dur. Ancak bazı bağlantıları binance.cc olarak görebiliyoruz. Peki binance.cc güvenilir mi? ve binance.cc’ye girerek aslında binance.com ‘a mı bağlanmış oluruz?

Kısa cevap: Evet Binance.cc güvenilir ve binance.com ‘a aittir.

binance.cc adresinin güvenilir olduğunu nereden anlayabilirim?

Binance.com ‘un footer yani en altında bulunan bir doğrulama sayfası vardır. Bu sayfada bir adresin resmi mi yoksa aldatıcı mı olduğunu hızlıca araştırabileceğimiz bir arama sayfası bulunur.

Binance doğrulama sayfası: https://www.binance.com/tr/official-verification
Bu adreste doğrulama yaptığımızda aşağıdaki şekilde “Resmi bir Binance Website” bildirimini görebiliyoruz.

Binance neden binance.cc adresini de kullanıyor? Ne gerek var?

Aslında bunun birçok nedeni var. Öncelikle binance gibi global bir adresin olası bir domain sorunu yaşaması çok büyük kayıplara neden olabileceği için, çok kısa süreli domain ile ilgili sorun bile olsa bile bu durumda binance.cc adresine yönlendirilebiliyor.

Dahası binance’in cc uzantılı adresi farklı ns’lerle bağlanıyor ve buradan alınan veriler ayrı olarak işleniyor. Bu ne demek? Bunun anlamı, örneğin binance.com adresinde BTC/USDT paritesinde, grafikte bir trend çizgisi çizdiğinizi varsayalım. Bu çizgiyi veya grafik üzerinde yaptığınız işlemleri daha sonra binance.com adresine girerek yine görebilirsiniz ancak binance.cc adresinde göremezsiniz. Böylece dilerseniz binance.cc adresini grafikler üzerinde kaydetmiş olduğunuz verilerden arındırılmış şekilde veyahut başka senaryolardaki değerlendirmeler için ayrıca kullanabilirsiniz.

Not: Phishing yani oltalama tekniği ile aldatıcı web sitelerine girmediğinize emin olmak için her zaman adres çubuğunu kontrol edin.